چای قولنجان سولنجان (خولنجان)

طرز تهیه چای قولنجان سولنجان (خولنجان)

چای قولنجان سولنجان (خولنجان) – گیاه و ریشه خولنجان را در آب جوش ریخته و به مدت بیست دقیقه در حالت جوش قرار می دهیم که عصاره گیاه به طور کامل خارج شود و به صورت مایه زرد رنگ در بیاید .

مرحله اصلی تهیه

برای خوشمزه شدن و معطر بودن و خواص بیشتر میتوانید موادی چون لیمو زنجبیل و زعفران  و نبات رو هم به مواد اضافه کنید .

خوشمزه و خوشرنگتر

مقداری چایی سیاه را برای رنگ طبیعی بعد از جوشیدن به مواد اضافه کنید و زیر بخار آب قرار دهید و بعد از ده دقیقه میل کنید .

 

درباره گیاه ودمنوش قولنجان (خولنجان)

گیاه دارویی خولنجان، خسرودارو Alpinia officinarum با نام های گوناگونی چون به نام به ترکی غرغات و به هندی کلیجن و کلاجن و قولنجان نامیده شده .و در استان هایی چون فارس و خوزستان به نام خسرو دارو در تهران به نام ریشه جوز و یا همان خسرودار معروف بوده اما ربطی به جوز یا دارو نخواهد داشت .و ریشه ای است تکه های کوچک هیزم ، با پوست سرخ تیره و مغز ان به رنگ نخودی و عطر آن به زنجبیل نزدیک بوده است.

 

استفاده دیگر

خسرودار در ترکیب ادویه به کار رفته و انداختن ان به اندازه یک تکه خسرودار درسته در دیگ، در گرفتن بوی زخم گوشت و سیرابی و پاچه و مانند اینها موثر بوده و این گیاه بومی آسیایی است.

چای قولنجان سولنجان (خولنجان)

تعریف علمی این گیاه

خولنجان شیرین با جنس Alpinia از خانواده ی زنجبیل که ریشه ی آن خوشبو ودارای خواص طبی گیاهی است و خسرودار، گالنگال هم گفته شده و هم خانواده با زنجبیل بوده و در غذاها و سوپ های آسیای جنوب شرقی و اندونزی و تایلندی به صورت خشک پودر میکردند و همچنین بصورت تازه مصرف زیادی داشته است

 

خواص دارویی چای قولنجان سولنجان (خولنجان)

گالنگال یا خسرودار و یا خولنجان ریشۀ گره دار به رنگ سرخ مایل به سیاهی و تند مزه بوده و مزاج آن گرم و خشک میباشد،ترکیبات شیمیایی :ریشه خولنجان دارای ترکیباتی از جمله مانند : آلفا پینن، سینئول، لینالول، سزکویی ترپن لاکتون بوده.تقویت کننده ضعف معده و اشتها اور است.

 

خاصیت بعدی

خاصیت ضدنفخ داشته ومناسب ضد دردهای روماتیسمی بوده، ضد دیابت، دارای خواص ضد امراض بلغمی و سوداوی بوده و ضد سرطان ،درمان کننده ی زخم های بد بوده،ضد سردرد برای کسانی که دچار سردرد میشوند مفید است ، ضد صرع بلغمی است ، ضد گرفتگی صداو سرفه است،ضد ضعف ،درمانگر زکام فصلی بکار میرود،ضد قولنج، کمردرد، سیاه سرفه و تشنج نیز بوده.

 

استفاده دیگر

این گیاه دارویی مقوی معده بوده وبه عنوان ادویه نیزآن رامصرف کرده و علاوه براین دارای اثرمحرک و نیرودهنده مشابه زنجبیل است و گیاه دارویی خولنجان درسوء هضم های همراه بانفخ به عنوان بادشکن و رفع درد دندان به علت داشتن اوژنول به کار رفته شده است.از همه مهم تر از عصاره این گیاه در تمامی داروهای تقویت کننده قوای جنسی استفاده میشود.

 

چای قولنجان سولنجان (خولنجان)خاصیت التیام بخش

این ریشه این گیاه دارویی را بسایید و بخورید و درد معده را تسکین داده ، مقوی کلیه و اعضای دستگاه گوارش بوده و بول را کم و شب ادراری را درمان مینماید ، صدا را صاف میکند و سردردهای رطوبی را تسکین خواهد داد . قاطع آروق است ، درد کمر رماتیسم و سیاتیک را درمان کرده و زیاد کننده سرعت تکلم میباشد و نگه داشتن اندکی از آن در زیر زبان سستی و سنگینی زبان را رفع مینماید .

.

زیاد کردن نعوظ

میزان ۴ گرم کوبیده ی آن را با یک لیوان شیر بز تازه دوشیده میل و نعوظ را بسیار کرده.

درمان اکنت زبان

این گیاه را در دهان نگه دارید و بمکید با این روش بوی بد دهان را برطرف می سازد و مقداری از پودر آن را میل کرده و یک تکه از آن را داییم در دهن نگه داشته که لکنت زبان را درمان خواهد کرد .

درمان کک و مک صورت

به طور پودر دربیاورید وسپس با کمی روغن زیتون مخلوط کرده و هر شب بر پوست صورت مالیده با این کار ، کک مک صورت را برطرف کرده .

تقویت اسپرم

برای تقویت اسپرم میتوان مقدار ۵۰ گرم خولنجان با بیست و پنج گرم زنجبیل و یک کیلو پسته را همه مواد رو خوب آسیاب کرده و روزانه ۳ قاشق مربا خوری میل کنید .برای تقویت نیروی جنسی یک مثقال قولنجان + یک مثقال دارچین + میزان یک مثقال سورنجان به صورت نیم کوب کنید و دم کنید و میل شود.

 

تهیه مصرف دمنوش چای قولنجان سولنجان (خولنجان):

مقداری چای سیاه یا چای سبز و یا چای سفید را همراه یک تکه از ریشه خولنجان و دو لیوان آب جوش دم کرده وپس از مدت زمان ۲۰ دقیقه این دمنوش آماده کرده و برای سرو می توانید از نبات استفاده کنید. چای قولنجان سولنجان (خولنجان).

 

خواص  قولنجان سولنجان (خولنجان):

دمنوش خولنجان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و هم چنین برای افراد سرد مزاج بسیار مناسب بوده. زیرا دارای طبیعتی بسیار گرم را داشته و برای درمان آرتروز و نیز روماتیسم در هفته ۳ نوبت از دمنوش خولنجان میل کنید که برای تقویت سیستم گوارشی خوردن این دمنوش بسیار مناسب بوده و بهتر است دمنوش خولنجان را یک ساعت پس از وعده غذایی میل کنید .

بهبود بیماری

برای درمان تهوع این دمنوش مناسب بوده و دمنوش خولنجان می تواند به بهبود بیماری های معده و نیز روده کمک شایانی کند.چای قولنجان سولنجان (خولنجان).

خواص دارویی  :

دارای خاصیت ضد باکتری ، ضد قارچ ، تقویت کننده قوای جنسی ، درمان سرماخوردگی و برای رفع درد دندان بسیار مفید است

 

 

نوشته حسین اقلیمیا

چای قولنجان سولنجان (خولنجان)
4.7 (93.33%) از 9 رأی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید