معماری چیست؟

معماری چیست؟ (تعریف واژه معماری)

معماری چیست؟

 

معماری چیست؟ (تعریف واژه معماری) – معماریبه وا ژه ای گفته می شود که ساختمان‌ها و دیگر سازه‌های فیزیکی را توصیف کند. معماری به فعالیت یک معمار گفته می‌شود که هم طراحی در یک سطح بزرگ مانند طراحی شهری (عمومی یا غیر عمومی ) و چشم‌اندازها و یا  طراحی در سطوح کوچک‌تر  مانند طراحی جزئیات و مبلمان را شامل می‌شود.

معماری

 

معماری- معماری عمدتآ مجبور است اشکال، فضا و محیط را به‌گونه‌ای طراحی کند که کاربرد، زیبایی، تکنیکو محیط‌ زیست را بازتاب کنندو در همین حین، نیازمند ابتکار و ترکیب مواد با تکنولوژی و نور با سایه است. البته معماری، جنبه‌های واقعی ساختمان‌ها و سازه‌ها را نیزشامل می شود . یعنی مواردی چون برنامه‌ریزی، تخمین هزینه و مدیریت پروسه ساخت‌وساز را نیز بر عهده دارد.این اسناد تهیه‌شده توسط معمارها، یعنی نقشه‌ها، پلان‌ها و مشخصات فنی، معمولاً ساختار یا رفتار ساختمان یا هر نوع سیستمی که ساخته شده را تعریف می‌کنند.

تئوری یا تاریخ هنر معماری

 

تئوری یا تاریخ هنر معماری – یکی از معماران سر شناس رومی ویترویوس ، نخستین کتاب را در جهت شناساندن باب معماری نوشته است . طبق نظر او، یک ساختمان خوب باید سه اصل ایستایی، کارایی و زیبایی را به همراه داشته باشدکه به آن اشاره ای میکنیم . ایستایی: یک ساختمان باید بادوام باشد و تحت شرایط خوبی باقی بماند.  کارایی: ساختمان باید هماهنگ با هدفی باشد که از ساخت آن در نظر داشته‌اند. زیبایی: ساختمان باید ظاهری زیبا و دلپذیر داشته باشد و هر بیننده ای را مجذوب خود گرداند. ویترویوس معتقد است:یک  معمار باید تمام تلاش خود  را بکند تا این سه نگرش را تا حدامکانبه اجرا دربیارد .

 

 

کانسپت های مدرن معماری

 

کانسپت های مدرن معماری – معماری معروف که با ساختن  آسمان‌خراش‌های قرن نوزدهم به شهرت جهانی رسید کسی نبود به جزء ، لوئیس سالیوان. این معمار بزرگ  یک قاعده مهم را وارد دنیای معماری کردبا عنوان ، شکل پیرو کارایی است. این یک امر بسیار مهم است که باید  ملاحظات ساختاری و زیبایی‌شناسی کاملاً مطیع کارایی باشند. اصل کارایی به همه جنبه­ های کاربرد، ادراک و تفریح یک ساختمان راه می ­یابد. ساختمان نباید تنهاجنبه کارایی داشته باشد؛ بلکه باید زیبا، روان‌شناسانه و فرهنگی باشد.

 

 

قرن بیستم میلادی

 

در اواخر قرن بیستم میلادی ، یک کانسپت جدیدبه حیطه معماری  اضافه شد که هم ساختار و هم کارایی را در برمی‌گرفت. از اینجا معماری پایدار قرن  آغاز شد. برای حفظ کردن ویژگی‌های مدرن یک ساختمان . بایدبنا  به‌گونه‌ای ساخته شود که از نظر مصالح  تأثیر بر روی طبیعت و محیط پیرامون، با محیط‌ زیست سازگار باشد و برای تأمین انرژی سرمایش، گرمایش، آب، فاضلاب و برق از منابع پایدار استفاده کند.

 

 

مبدأ معماری و معماری اولیه

 

مبدأ معماری و معماری اولیه – اولین بناها یا همان ساختمان های بنا شده ، با توجه به نیازهایی چون داشتن سرپناه و امنیت و مواد در دسترس و مهارت‌های موجود، ساخته شدند. در کنار رشد فرهنگ جهانیان  و دانش انسان‌ها امر ساختمان‌سازی به یک مهارت و هنر تبدیل شد و معماری، نامی است که به محصولات برجسته این مهارت، اختصاص داده شد. موفقیت معماری، نتیجه چندین قرن محاسبه و تلفیق هنر با تجربیات است و در سمتی دیگر  معماری بومی، منجر به ساخت بسیاری از قسمت‌های دنیای کنونی شد که امروزه به آن معماری سنتی گفته می شود . انسان‌های نخستین که می توان به آنها معماران گذشته نیز گفت ، بیشتر در مناطق روستایی مستقر می­ شدند. به خاطر مسائل اقتصادی و گسترش شهرنشینی،باعث به وجود آمدن  مناطق شهری شده اند.

 

 

معماری دوره باستان

معماری دوره باستان – در بیشترین  تمدن‌های باستانی، مانند مصر و بین‌النهرین، معماری و شهرنشینی، ویژگی‌های ملکوتی و ماورالطبیعه را بازتاب می‌کنند. اکثر فرهنگ‌ها ، به بناها و لوح‌های یادبود متوسل شدند تا قدرت سیاسی یک فرمانروا، یک نخبه یک معمار سرشناس یا خود سرزمین را به نمایش بگذارند. معماری و شهر نشینی تمدن‌های کلاسیکی چون یونان و روم باستان ، بیشتر از اینکه جلوه‌گر مذهب باشند؛ درگیر ایده ­آل های شهری خود بوده اند و بیان گر سبک کلاسیک بوده اند.  متون های معماری، از دوران باستان به رشته تحریر درآمدند. این آثار ، هم شامل نکات عمومی و هم قوانین تخصصی است . قوانین به‌جامانده از ویترویوس، متعلق به یک قرن قبل از میلاد مسیحباز می گردد که  مهم‌ترین قوانین معماری قدیم، در باب معماری مذهبی است.

 

 

معماری آسیایی

 

معماری آسیایی -معماری در بخش های  مختلف آسیا با الهام گرفتن از اصول اروپایی، مذهب بودایی، هندو تکامل یافته است که هر کدام از این ها ویژگی‌های متمایزی دارند. معماری بودایی: تنوع منطقه‌ای خارق‌العاده‌ای را به نمایش می‌گذارد. معماری معابد هندو که حدوداً به دو قرن قبل از میلاد تعلق دارند؛ تحت سلطه کانسپت ­ها و بیانگر نکات دنیای بزرگ و خرد آن زمان است . در بیشتر کشورهای آسیایی، مذاهب خدا گرایی، منجر به خلق اشکالی خاص شده است ؛ این اثر را بیشتر در طراحی چشم ­اندازهای طبیعی مشاهده می‌کنیم.

 

آغاز مدرن گرایی و صنعتی شدن

 

آغاز مدرن گرایی و صنعتی شدن – با شکوفاییدر  زمینه‌های علمی، کشف موارد جدید و ظهور تکنولوژی.  معماری و مهندسی از هم جدا شدند و معماری به سوی جنبه‌های انسانی و زیبایی‌شناسی و پیدایش معماری اشرافی رفت. البته این سبک معماری  بیشتر با مشتری‌های ثروتمند سر و کار داشت که بیشتر روی نما و ظاهر ساختمان های خود  تمرکز می‌کردند  و از نکات گرفته شده از طرح‌های تاریخی استفاده می‌کردند  که نماد خانه‌های زیبای بریتانیایی شد؛ خانه‌هایی که به سبک نئوگوتیک و بارون اسکاتلندی ساخته شدند.

در همین حال بود که انقلاب صنعتی، درهای تولید انبوه و مصرف را به سوی جهانیان  گشودو زیبایی، ملاک کیفییت محصولات شد و محصولات دست‌ساز از ماشینی ارزان‌تر شدند. معماری بومی در این برحه تاریخ جنبه تزئینی به خودش گرفت  و معماران بزرگ ، طرح‌های معماری رایج را با نکات کتاب‌های طراحی و مجله‌های معماری ترکیب می‌کردند.

 

مدرن گرایی

 

مدرن گرایی – با آغاز  قرن بیستم، یک موج نارضایتی عمومی شدید به وجود آمد که با همه مردم جهان درارتباط بود. مردم خواستار به وجود آمدن  معماری احیا کننده و دکوراسیون‌های دقیق و پیچیده شدند؛ این خواسته‌ها پیش قدم یا آغازگر معماری مدرن شدند. شروع معماری مدرن با جنبه‌های فلسفی و زیبایی بسیار چشمگیر همراه بود. بلافاصله بعد از اتمام جنگ جهانی اول، معماران مدرن گرا برای یافتن سبکی جدید تلاش کردند.

 

 

سبکی جدید در معماری

 

سبکی جدید در معماری  که با جوامع پس از جنگ و شرایط اقتصادی سازگار باشد و از همه مهم تر به نیاز اقشار متوسط و طبقه کارگری توجه کند. آن‌ها اصول معماری اشرافی یا همان معماری اشرافی و سبک‌های تاریخی دوره قبل  را رد کردند. معماری مدرن خواستاربه وجود آمدن شکلی خالص به ساختمان‌هاشدند .آنها  اصول تاریخی را حذف کردند  و ساختمان را با کاربردهای موردنظر بپا کردند.

 

معماری امروزی

 

معماری امروزی – تقریبآ از دهه ۱۹۸۰میلادی ، سیستم ساختاری، خدمات، انرژی و تکنولوژی‌های ساخت‌وساز پیچیده‌تر از قبل شدند. رشته معماری به گرایش ­های مختلف تقسیم شد که برای هر نوع پروژه‌ای، تخصصی را در بر دارد و بین معمار طراح و معمار پروژه، تمایز بسیاری به وجود آمد. پروسه‌های مقدماتی برای طراحی در ساختمان بزرگ، به شدت پیچیده‌تر شد. این مراحل شامل مطالعه اولیه مواد از نظر دوام، استقامت، کیفیت، قیمت و تطابق با قوانین محلی است. معماری مدرنیسم و پست‌مدرنیسم مورد انتقاد بعضی از معمارهای حرفه‌ای قرار گرفت .

آن‌ها معتقدبودن که یک معماری موفق، امری شخصی، فلسفی یا از نظر زیبایی مطابق با سلیقه فردی نیست. یک معماری خوب و عالی باید تمام  نیازهای روزمره مردم را در نظرداشته باشد  و با استفاده از فناوری، محیط‌ هایی که مناسب است را برای زندگی خلق کند و پروسه طراحی باید از طریق مطالعه علوم رفتاری، زیست‌محیطی و اجتماعی، آگاهانه انجام شودو تا به امروز این امر کماکان مورد توجه و اجرا قرار گرفته است .

 

معماری چیست؟ (تعریف واژه معماری)
5 (100%) از 1 رأی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید