سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجام

سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجام

سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجام

سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجام  – پنجشنبه این هفته تکلیف ترامپ با برجام مشخص می‌شود؛ تعیین تکلیفی که البته شاید به دست‌کم ۲ماه بلاتکلیفی برجام منجر شود چون اگر گمانه روزنامه آمریکایی واشنگتن پست مبنی بر تصمیم اعلام عدم‌پایبندی ایران به برجام محقق شود، آن وقت باید کنگره آمریکا درباره برجام اعلام نظر کند.

اظهارنظردونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که در تازه‌ترین اظهارنظر خود، در دیدار با گروهی از مقامات ارشد نظامی و همسرانشان در کاخ سفید سخن می‌گفت، با اشاره به توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی گفت: «ایران به روح این توافق عمل نکرده است.» رئیس‌جمهور آمریکا با تکرار اتهامات منطقه‌ای به ایران، در مورد تصمیم خود در رابطه با برجام توضیحی نداد اما به خبرنگاران گفت که «ممکن است این، آرامش قبل از طوفان باشد.»

 

سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجام خبر های جدید در باره ایران خواهید شنید

او همچنین در اظهارنظری مبهم و البته تهدیدآمیز گفته بود: به‌زودی خبرهایی درباره ایران خواهید شنید.‌ اعلام عدم پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ به معنای خروج آمریکا از توافق هسته‌ای نیست و سناریو‌های مختلفی هم درباره تحریم ها و هم درباره آینده برجام مطرح است.

 

تصمیم گیری ترامپ

نکته اول درباره تصمیم ترامپ برای اعلام عدم پایبندی ایران به برجام این است که این تصمیم به معنای خروج ایالات متحده از برجام نیست اما می تواند به معنای آغاز روند خروج آمریکا از برجام تلقی شود.به این معنا که در زمان قبول برجام توسط آمریکا، کنگره آن کشور، دولت‌ را ملزم کرد هر ٩٠ روز یک‌بار گزارشی از نحوه عملکرد جمهوری اسلامی به تعهداتش در برجام به کنگره ارسال کند.

 

باز هم دروغ های شیطان بزرگ

درصورتی‌که رئیس‌جمهور تأیید کند که ایران به تعهدات خود عمل کرده است، کنگره نیز درمقابل ادامه لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید می کند. اما اگر چنین تأییدی صورت نگیرد، کنگره ۶۰روز فرصت دارد تا اعاده تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار دهد.سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجام فرار از برجام سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجام ترامپ که در زمان تبلیغات انتخاباتی‌اش برجام را یک قرارداد بد نامیده بود تلاش خواهد کرد بار مسئولیت برجام را از روی دوش خود بردارد و توپ خروج از برجام را به زمین کنگره بیندازد.سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجام 

 

سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجامبدنامی در قول و قرار سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجام 

ترامپ‌ تا‌کنون ۲بار پایبندی ایران به برجام را اعلام و تحریم‌های ایران را تعلیق کرده است و شاید با اعلام عدم‌پایبندی ایران به توافق هسته‌ای می‌خواهد مصوبه کنگره برای اعلام ۳‌ماه یک‌بار تأیید برجام توسط رئیس‌جمهور را دور بزند. در این صورت کنگره ۲ راه پیش رو دارد؛ یا به راهی می‌رود که ترامپ رفته است یعنی در ۶۰ روز آینده لغو تحریم‌ها را تمدید نمی کند و این به معنای خروج آمریکا از برجام است.راه دوم تمدید لغو تحریم‌هاست که در این صورت ترامپ به افکار عمومی آمریکا اعلام می کند وظیفه خود درباره شعار انتخاباتی‌اش را انجام داده و کنگره رای به ادامه برجام داده است.

 

پیش‌بینی تحلیلگران سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجام 

بر این اساس تحلیلگران بر این باورند که ترامپ حتی اگر حکم به عدم‌پایبندی ایران به برجام داده و پرونده توافق را به کنگره ارجاع دهد باز هم به توصیه مشاورانش با هم حزبی‌های خود در کنگره برای تداوم تعلیق تحریم‌های ایران لابی خواهد کرد.در همین رابطه سی‌ان‌ان به نقل از ۲منبع آگاه نوشت:هربرت مک‌مستر مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا، با تعدادی از سناتورهای دمکرات درخصوص توافق هسته‌ای ایران، جلسه‌ای خصوصی برگزار کرده است. براساس این گزارش، مک‌مستر تعدادی از سناتورهای دمکرات را به کاخ‌سفید دعوت کرده و به آنها گفته که به‌نظرش عدم‌تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، اقدامی نادرست است.این منابع می‌گویند جلسه مذکور با این هدف از سوی مک‌مستر ترتیب داده شده بود تا از سناتورهای دمکرات، ‌ برای اجتناب از عدم‌تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، ایده بگیرد.

 

وبگاه المانیتور پیش‌تر نوشته بود

وبگاه المانیتور پیش‌تر نوشته بود طرح موسوم به «اینارا» که از سوی سناتور «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا تدوین شده، به کنگره اجازه می‌دهد تمام یا برخی از ۴بسته تحریمی هسته‌ای اصلی را علیه ایران بازگرداند و دلیل کافی به تهران برای خروج از توافق ارائه کند.رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هم ۳روز قبل گفته بود برای تصمیم‌گیری ترامپ درباره برجام چند گزینه از سوی وزارت خارجه در اختیار او قرار می‌گیرد.آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند با اعمال فشارها و تحریم‌ها در حوزه‌های غیرهسته‌ای کاری کنند تا ایران از توافق خارج شود؛ اقدامی که البته مقامات ایرانی بارها گفته‌اند تهران در تله و دامی که واشنگتن پهن کرده نخواهد افتاد.

 

هشدارهای دیگر کشورها به ترامپ و آمریکا

در همین شرایط مقامات کشورهای مختلف به هشدارهای خود به ترامپ درباره توافق ادامه می‌دهند. دیروز معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا تأکید کرد: خروج این کشور از توافقنامه هسته‌ای ایران باعث منزوی شدن واشنگتن خواهد شد. جو بایدن خاطرنشان کرده است: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به توافقنامه هسته‌ای را تأیید کرده و دولت دونالد ترامپ هم پیش از این بر این مسئله تأکید کرده است.از طرفی سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در واکنش به اظهارات تازه رئیس‌جمهور آمریکا درباره برجام گفت: بسیار مهم است توافق هسته‌ای به همین شکلی که هست حفظ شود و البته مشارکت آمریکا در این توافق هم فاکتور بسیار مهمی است.

 

کمیسیون اروپاهم به عهد و پیمانها پایبند است

کمیسیون اروپا هم دیروز اعلام کرد که توافق هسته‌ای با ایران که در سال ۲۰۱۵به‌دست آمد، کارایی داشته است و همه طرف‌ها هم باید به تعهدات خود پایبند باشند.

سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجامسناریو‌های ایران سرن

وشت تحریم‌ها، آینده برجام 

حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود احتمال ادامه برجام همچنان وجو د دارد.

علی اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به امکان خروج آمریکا از برجام اشاره کرده وگفته است: اگر آمریکا از برجام خارج شود و سایر کشورها نیز آن را همراهی کنند، اقدام ایران روشن خواهد بود و از برجام خارج می‌شود و این توافق به‌خودی خود به هم می‌ریزد، اما اگر آمریکا به تنهایی خارج شود و دیگران به آن پایبند بمانند، سناریوهای مختلفی ایجاد می‌شود و در این زمینه تصمیم بر عهده هیأت نظارت بر برجام خواهد بود.

 

جنس جدید تواضع ترامپ

وی درخصوص مواضع ترامپ درباره برجام یادآور شد: بارها گفته شده که برجام قابل مذاکره مجدد نیست. برخی می‌خواهند برجام در ابعاد فنی مجدداً مذاکره شود، اما این موضوع قابل مذاکره نیست. ما بارها گفته‌ایم که برجام یک‌بار مذاکره شده است، همه حتی وزیر امور خارجه روسیه،

 

سخنگوی اتحادیه اروپا، خانم موگرینی افزود

سخنگوی اتحادیه اروپا، خانم موگرینی و چین نیز تأکید کردند که برجام قابل مذاکره مجدد نیست. صالحی تأکید کرد: بهترین راه، پایبندی به برجام است زیرا این توافق در جهت مسائل و تفاهمات بین‌المللی، منطقه‌ای و تقویت رژیم عدم‌اشاعه، مفید و مؤثر است. اگر برجام به‌هم بخورد، تناقضات فراوانی ازجمله بحث کره‌شمالی ایجاد خواهد شد.وی افزود اکنون پیشنهاد شده که مسئله کره‌شمالی با مذاکره و دیپلماسی حل شود. بنابراین اگر برجام شکست بخورد، چه استدلال و توجیهی باقی می‌گذارند تا بخواهند کره‌شمالی را برای مذاکره راضی کنند؟ قطعاً آنها می‌گویند که یک مدل وجود داشت که به‌هم خورده است.رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: توصیه ما پایبندی به برجام است. مذاکره مجدد از نظر جمهوری اسلامی قابل‌قبول نیست و بارها مسئولان ما ازجمله رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه اعلام کرده‌اند که مذاکره مجدد برجام را قبول نمی‌کنیم.

سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجام

منبع: همشهری آنلاین

مجله اینترنتی ست سایت

سرنوشت تحریم‌ها، آینده برجام
به این صفحه امتیاز دهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید