توقف خرید آب سنگین ایران از سوی آمریکا و برجام

توقف خرید آب سنگین ایران از سوی آمریکا و برجام

توقف خرید آب سنگین ایران از سوی آمریکا و برجام – تاسیسات هسته‌ایِ آب‌سنگین اراک مقامات کاخ سفید به یک رسانه ی آمریکایی خبر دادند که خرید آب سنگین از ایران که از دوران ریاست جمهوری اوباما و بر اساس برجام آغاز شده بود متوقف می شود.

 

خرید مواد اتمی از ایران از دوران اوباما

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن خرید مواد اتمی از ایران از دوران اوباما آغاز شده بود. اوباما این کار را در آن زمان آغاز کرد تا تضمین کند که ایران به توافق اتمی پایبند بماند. دولت اوباما در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که هشت میلیون دلار برای خرید آب سنگین از ایران اختصاص داده است.این موضوع سبب ایجاد بحث هایی در کنگره آمریکا شد.

 

حدودیت هایی برای ایران در رابطه با محصول اتمی

این گزارش می افزاید:بر اساس توافق اتمی محدودیت هایی برای ایران در رابطه با این محصول اتمی در نظر گرفته شده است.
دولت اوباما بر اساس اقدامی که اعضای کنگره آمریکا؛ آن را اقدامی غیرقانونی توصیف کردند مبلغ هشت میلیون و ششصد هزار دلار را برای خرید ۳۲ تن آب سنگین از ایران صرف کرد.

 

معامله از طریق یک طرف سوم

بر اساس اظهارات مقامات آمریکایی؛ این معامله از طریق یک طرف سوم صورت گرفت. در این معامله اعلام شد که اگر آمریکا می خواهد به پایبندی ایران به توافق اتمی و تداوم آن کمک کند باید خریدهای بیشتری در این رابطه از ایران انجام دهد.

 

 

تلاشی برای قطع کردن دسترسی ایران به منابع مالی آمریکا

با این وجود؛ مقامات ارشد دولت ترامپ در روز چهارشنبه به نشریه فری بیکن اعلام کردند که دولت آمریکا بیش از این از ایران آب سنگین خریداری نخواهد کرد. برخی کارشناسان؛ این اقدام دولت آمریکا را تلاشی برای قطع کردن دسترسی ایران به منابع مالی آمریکا می‌دانند.

 

 

 

توقف خرید آب سنگین ایران از سوی آمریکا و برجام

بخش اخبار مجله اینترنتی ست سایت

همین مطلب در گوگل

منبع: خبرگزاری ایسنا

توقف خرید آب سنگین ایران از سوی آمریکا و برجام
5 (100%) از 1 رأی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید