اینترنت خوب است یا بد

اینترنت خوب است یا بد

اینترنت خوب است یا بد

اینترنت خوب است یا بد – با ورود به عصر تکنولوژی و گسترش چشمگیر علم و فناوری در زمینه های شبکه و اینترنت بر این شدیم مقاله ای جامع تحت عنوان اینترنت خوب است یا بد ارائه کنیم و در آن به مزایا و معایب – تارخچه و ترقی اینترنت در جهان بپردازیم.امید است این مطلب برای شما مفید باشد.

اینترنت خوب است یا بد

تعریف اینترنت از زبان ویکی پدیا

اینترنت (به انگلیسی: Internet) (مخفف interconnected networks شبکه‌های به هم پیوسته) را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طرّاحی، مهندسی و اجرا شده است. ریشهٔ این شبکهٔ عظیم جهانی به دههٔ ۱۹۶۰ بازمی‌گردد که سازمان‌های نظامی ایالات متّحدهٔ آمریکا برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای ساخت شبکه‌ای مستحکم، توزیع شده و باتحمل خطا سرمایه‌گذاری نمودند. این پژوهش به همراه دوره‌ای از سرمایه‌گذاری شخصی بنیاد ملی علوم آمریکا برای ایجاد یک ستون فقرات اینترنت جدید، سبب شد تا مشارکت‌های جهانی آغاز گردد و از اواسط دههٔ ۱۹۹۰، اینترنت به صورت یک شبکهٔ همگانی و جهان‌شمول در بیاید.

 

 

مابه اینترنت وابسته شدیم

وابسته شدن تمامی فعّالیت‌های بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از آغاز یک دوران تاریخیِ نوین در عرصه‌های گوناگون علوم، فناوری، و به خصوص در نحوه تفکّر انسان دارد. شواهد زیادی در دست است که از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت و خواهد کرد، تنها مقدار بسیار اندکی به واقعیت درآمده‌است.

 

 

 

تعریف کلی و علمی اینترنت

اینترنت خوب است یا بداینترنت سامانه‌ای جهانی از شبکه‌های رایانه‌ای به هم پیوسته است که از پروتکلِ «مجموعه پروتکل اینترنت» برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر اینترنت، شبکهٔ شبکه‌ها است که از میلیون‌ها شبکه خصوصی، عمومی، دانشگاهی، تجاری و دولتی در اندازه‌های محلی و کوچک تا جهانی و بسیار بزرگ تشکیل شده است که با آرایه وسیعی از فناوری‌های الکترونیکی و نوری به هم متصل شده‌اند. اینترنت در برگیرنده منابع اطلاعاتی و خدمات گسترده‌ای است که برجسته‌ترین آنها وب جهان‌گستر و رایانامه هستند.
طرحی محاسباتی از بخش کوچکی از شکل شبکه اینترنت. نقطه‌ها در تصویر نشانگر آدرس‌های آی‌پی، و خطوط میان آن‌ها، نشانگر خط ارتباط بین دو آی‌پی است.

 

 

ما چقدر نیازمند اینترنت هستیم

اینترنت خوب است یا بدسازمان‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی و موسسات متعدد، نیازمند دستیابی به شبکه اینترنت برای ایجاد یک وب‌گاه، دستیابی از راه دور وی‌پی‌ان، انجام تحقیقات یا استفاده از سیستم رایانامه، هستند. بسیاری از رسانه‌های ارتباطی سنتی مانند تلفن و تلویزیون نیز با استفاده از اینترنت تغییر شکل داده‌اند ویا دوباره تعریف شده‌اند و خدماتی جدید همچون صدا روی پروتکل اینترنت و تلویزیون پروتکل اینترنت ظهور کردند. انتشار روزنامه نیز به صورت وب‌گاه، خوراک وب و وب‌نوشت تغییر شکل داده‌است. اینترنت اشکال جدیدی از تعامل بین انسان‌ها را از طریق پیام‌رسانی فوری، تالار گفتگو و شبکه‌های اجتماعی به وجود آورده‌است.

 

 

در کاربرد اینترنت هیچ سیاستی وجود ندارد

اینترنت خوب است یا بددر اینترنت هیچ نظارت مرکزی چه بر امور فنّی و چه بر سیاست‌های دسترسی و استفاده وجود ندارد. هر شبکه تشکیل دهنده اینترنت، استانداردهای خود را تدوین می‌کند. تنها استثنا در این مورد دو فضای نام اصلی اینترنت، نشانی پروتکل اینترنت و سامانه نام دامنه است که توسط سازمانی به نام آیکان مدیریت می‌شوند. وظیفه پی بندی و استاندارد سازی پروتکل‌های هسته‌ای اینترنت، IPv4 و IPv6 بر عهده گروه ویژه مهندسی اینترنت است که سازمانی بین‌المللی و غیرانتفاعی است و هر فردی می‌تواند در وظایفشان با آن مشارکت کند.

 

 

مزایای اینترنت برتر است یا معایب آن؟

اینترنت شاید برجسته‌ترین ابداع بشر در زمینه ارتباطات در طول تاریخ بوده باشد ولی مهم این است که اینترنت هم چون هر اختراع دیگری از مزایا و معایب مخصوص به خود برخوردار است. با این حال، مزایای اینترنت بسیار فراتر از معایب آن می‌باشند.

مزایا و معایب اینترنت

اینترنت را می‌توان به عنوان شبکه‌ای از کامپیوترها تعریف نمود که با هدف دریافت و ارسال داده‌ها در قالب ایمیل، بلاگ، وب‌کست، و غیره طراحی گردیده است. به بیان ساده‌تر، اینترنت را می‌توان به یک سرور بسیار عظیم تشبیه کرد که از اطلاعات فراوانی برخوردار است و این اطلاعات به صورت هم زمان توسط میلیاردها انسان مورد استفاده قرار می‌گیرند. اینترنت اساساً یک شبکه است که دیگر شبکه‌های کوچک‌تر را به هم متصل می‌سازد.

 

همه به اینترنت متصلند

همه فناوری‌های مدرن به وسیله‌ی اینترنت به یک دیگر متصل می‌شوند و بدین ترتیب هر گونه تلاش و کوششی در این زمینه صورت گرفته است. این دنیای دیجیتال می‌تواند برای برخی میدان بازی و برای برخی دیگر میدان جنگ قلم داد گردد.

 

کلاهبرداری در اینترنت

این موضوع درست است به تازگی در ایران به راه افتاده ولی قربانبان زیادی دارد . این مشکل به دلیل عدم آگاهی است و همین عدم آگاهی باعث سو استفاده افراد سودجو میگردد. تا به روشهای مختلف از اطلاعات و حتا سرمایه ما کلاهبرداری کنند .

 

اینترنت برای ساختن دنیا ضروری است

اینترنت به یک ابزار تجاری لازم و ضروری تبدیل گردیده است که به نزدیک‌تر ساختن دنیا کمک نموده است. کسب اخبار از نقاط مختلف دنیا، دست رسی به منابع دانش، و خرید آنلاین تنها با یک کلیک امکان پذیر گردیده‌اند. اینترنت از لحاظ ارائه‌ی خدمات از قابلیت‌های بالقوه‌ی عظیمی برخوردار بوده و خدمات فراوانی را ارائه می‌دهد. با این حال، اینترنت نیز مانند هر اختراع علمی و فناورانه‌ی دیگری از مزایا و معایبی برخوردار است که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

ارتباط سریع‌تر- اینترنت خوب است یا بد

اینترنت بهترین ابزار ارتباطی است که بشر تا کنون ابداع نموده است. ابداعات جدید تنها این ابزار را سریع‌تر و مطمئن‌تر می‌سازند. در حال حاضر ما قادریم با فردی در آن سوی دنیا به صورت زنده و هم زمان ارتباط برقرار نمائیم.

 

شخصی سازی ارتباط بااینترنت

جهت برقراری ارتباطات شخصی‌تر و متقابل، استفاده از امکاناتی هم چون ویدئو کنفرانس، چت و خدمات پیام ‌رسان امکان پذیر گردیده است. به لطف این خدمات کشورهایی که از لحاظ جغرافیایی از هم جدا هستند در کنار هم قرار گرفته‌اند و جامعه‌ای را تشکیل داده‌اند که قادر است تفکرات خویش در زمینه‌ی مسائل جهانی را به اشتراک بگذارد. این مسأله بر تک تک ما تأثیر می‌گذارد. اینترنت یک سکو و رسانه‌ی مشترک در اختیار ما قرار داده است که به کمک آن قادریم به کاوش در باره‌ی دیگر فرهنگ‌ها و ایدئولوژی‌ها بپردازیم.

منابع اطلاعاتی فراوان – اینترنت خوب است یا بد.

اینترنت گنجینه‌ای از اطلاعات محسوب می‌شود و در باره‌ی هر موضوعی که در دنیا بحث می‌شود دانش و اطلاعات ارائه می‌نماید. موتورهای جستجو دست رسی به اطلاعات در باره‌ی موضوعات گوناگون هم چون قوانین و خدمات دولتی، نمایشگاه‌ها و همایش‌های تجاری، اطلاعات در باره‌ی بازار، ابداعات جدید و حمایت‌های فنی را امکان پذیر ساخته‌اند و حتی پند و اندرزهایی درباره عشق و روابط مربوطه در اختیار کار بران قرار می‌دهند.
کمک گرفتن از اینترنت جهت انجام پژوهش و جمع آوری منابع در راستای انجام تکالیف درسی، ارائه مطالب در محل کار، و تکمیل تحقیقات به امری رایج و معمول تبدیل گردیده است.

 

آخرین دستاوردها در زمینه‌های پزشکی، فناوری

اینترنت هم چنین اطلاعات به‌ روز درباره‌ی آخرین دستاوردها در زمینه‌های پزشکی، فناوری، و دیگر حوزه‌های علمی را فراهم می‌آورد. وب ‌سایت‌های گوناگون هم چون وب ‌سایت پزشک آمریکا کسب مشاوره‌ از پزشکان متخصص را به صورت آنلاین امکان پذیر ساخته است بدون این که عملاً نیازی به تعیین وقت ملاقات باشد.

 

آموزش خستگی نا پذیر

اینترنت به یکی از انتشار دهندگان اساسی علم و دانش تبدیل گردیده است، امری که هم به صورت رایگان و هم در ازای پرداخت پول انجام می‌گیرد. کیفیت و اعتبار محتوای ارائه شده توسط هر وب ‌سایت معمولاً اثبات کننده‌ی اعتبار، ایمنی، امنیت و قابل اعتماد بودن این شیوه‌ی آموزش است. اینترنت به ابزاری برجسته برای کسانی تبدیل شده است که از مراکز آکادمیک بی‌ بهره هستند، زیرا به این افراد کمک می‌کند تا دانش و تخصص بیشتری در زمینه‌ی موضوعات گوناگون کسب نمایند.

اینترنت شبیه یک کلاس درس اینترنتی است

اینترنت تصاویر ویدئویی معلمانی را در دست رس قرار می‌دهد که همانند یک کلاس درس واقعی به ارائه دروس می‌پردازند، نمودارها را به نمایش می‌گذارند و مفاهیم را توضیح می‌دهند. این امر باعث شده است تا دامنه‌ی تحصیل در منزل گسترش یابد. سازمان‌های غیر انتفاعی نیز وب‌ سایت‌هایی را راه اندازی نموده‌اند تا افراد داوطلب و هم چنین مبالغ اهدایی را در راستای کمک به نیازمندان جذب نمایند. هم چنین سایت‌هایی همچون ویکی‌پدیا، Coursera، Babbel، Archive، و Teachertube نیز خود را وقف ارائه دانش و اطلاعات به همه‌ی گروه‌های سنی نموده‌اند.

سرگرمی برای همه اینترنت برای همه

تفریح و سرگرمی یکی از دلایل اصلی اولویتی است که مردم برای گشت و گذار در اینترنت قائل می‌شوند. در حقیقت، اینترنت از طریق بازار یابی برای چندین صنعت تفریح و سرگرمی چند بعدی به موفقیت زیادی دست یافته است. جستجوی آخرین اخبار و اطلاعات درباره‌ی افراد مشهور و گشت و گذار در وب‌ سایت‌هایی که در باره‌ی سبک‌های زندگی اطلاعات ارائه می‌دهند به یکی از فعالیت‌های روزمره‌ی بسیاری از کار بران اینترنت تبدیل شده است. از سوی دیگر، حتی افراد مشهور نیز به نحو کار آمدی از اینترنت بهره می‌گیرند تا اهداف خود را رواج داده و طرف داران خود را خشنود سازند.

 

بازی‌های بی شماری جهت دانلود رایگان یا پولی در اینترنت موجود هستند. در واقع، بازی‌های آنلاین به خاطر تقاضای روز افزون در سر تا سر دنیا برای این گونه بازی‌ها، به موفقیت چشم گیر و خارق‌ العاده‌ای دست یافته‌اند.

 

شبکه‌های اجتماعی و اتصال به این شبکه‌ها

برای بسیاری، زندگی اجتماعی بدون فیس‌بوک و توییتر قابل تصور نیست. این وب‌ سایت‌ها به ابزارهایی جهت تماس با دوستان و خانواده و کسب اطلاع از آخرین روی دادهای جهان تبدیل گردیده‌اند. شبکه‌های اجتماعی هم چنین به ابزاری عالی جهت برقراری تماس با افراد هم فکر و عضویت در گروه‌ها و جوامع مورد علاقه تبدیل گردیده‌ است.

 

جستجوی دوستان قدیمی و مشاغل و تجارتهای جدید

اینترنت علاوه بر جستجوی دوستانی که مدت‌هاست گم‌شان کرده‌ایم جستجو و درخواست تقاضا برای مشاغل و فرصت‌های تجاری را از طریق گرد هم ‌آیی‌ها و جوامع اینترنتی امکان پذیر ساخته است. چت ‌روم‌های عمومی در اینترنت کار بران را قادر می‌سازند با افراد جدید ملاقات نمایند. اینترنت هم چنین افراد مجرد را قادر می‌سازد تا شریک زندگی مناسب خویش را انتخاب نمایند و در این راستا پروفایل‌های افراد را به صورت آنلاین و امن در دست رس قرار می‌دهد. این پروفایل‌ها را می‌توان بسته به اولویت‌های فردی پالایش نمود.

 

خدمات آنلاین و تجارت الکترونیک

به لطف خدمات پولی بی شمار، ما اکنون قادریم همه‌ی معاملات مالی خویش را به صورت آنلاین انجام دهیم. می‌توانیم بلیط سینما رزرو کنیم، پول نقل و انتقال دهیم، و قبوض و مالیات‌ها را پرداخت نمائیم بدون اینکه منزل یا محل کار خویش را ترک کنیم. برای مثال، وب ‌سایت‌های مسافرتی با توجه به اولویت‌های مشتریان طرح‌هایی برای رزرو سریع بلیط و هتل و .برنامه ‌ریزی مسیر سفر ارائه می‌نمایند.

 

نقل و انتقال پول از طریق اینترنت

تجارت الکترونیک در رابطه با تمام معاملات تجاری که با نقل و انتقال پول از طریق اینترنت سر و کار دارند دارای کار برد است. داد و ستد آنلاین پول تقریباً در همه نوع کسب و کار به یک هنجار تبدیل گردیده است. تجارت الکترونیک با توجه به پوشش گسترده‌ی محصولات و خدمات گوناگون امکان ارائه سفارشات مشتریان درب منزل را فراهم آورده است. وب ‌سایت‌هایی هم چون وب‌ سایت eBay به مشتریان امکان می‌دهند تا محصولات را به صورت آنلاین خرید و فروش و یا حتی حراج نمایند.

 

معایب اینترنت – سرقت اطلاعات شخصی

استفاده از اینترنت جهت انجام امور بانکی، ایجاد شبکه‌های اجتماعی، و ارائه خدمات دیگر غالباً اطلاعات شخصی را در مقابل سرقت آسیب پذیر می‌سازند. هیچ راه مطمئن و غیر قابل نفوذی جهت محافظت از اسامی، شماره حساب‌ها، آدرس‌ها، تصاویر، و شماره‌های کارت‌های اعتباری در برابر سرقت و سوء استفاده توسط وب‌ سایت‌ها و افراد سارق وجود ندارد.
هکرهای بی‌‌ پروا می‌توانند با نصب نرم ‌افزارهای سرقت کننده‌ی اطلاعات از طریق اتصالات نا امن به اطلاعات مهم و حساس ما دست رسی پیدا کنند. لازم به ذکر است که خسارات ناشی از سوء ‌استفاده از هویت و نفوذ به حساب‌ها غالباً جبران‌ نا پذیر بوده و مهم‌تر از همه این که باعث خجالت و سر افکندگی می‌شوند.

ارسال هرز نامه

ارسال هرز نامه به ارسال ایمیل‌های نا خواسته اطلاق می‌شود، ایمیل‌هایی که به صورت بی‌ هدف ارسال می‌شوند و باعث اختلال غیر ضروری در سیستم کامپیوتری می‌شوند. این فعالیت‌های غیر قانونی می‌توانند بسیار مأیوس کننده باشند، زیرا فرآیند دست رسی به ایمیل‌ها را کندتر ساخته و کل خدمات ایمیلی مربوطه را برای مشتریان به خدماتی غیر قابل اطمینان تبدیل می‌نماید.

 

بد افزارهایا اسپمرهای مزاحم

ارسال کنندگان هرز نامه معمولاً از نرم‌ افزارهای bot بهره می‌گیرند تا با ارسال آگهی‌های تبلیغاتی بی ‌پایان کار بران را بمباران نمایند. این امر می‌تواند به شدت باعث گیجی و سر در گمی شود، زیرا هرز نامه‌ها با ایمیل‌های مهم‌تر ما مخلوط می‌گردند. خوش بختانه، ارائه دهندگان خدمات ایمیل غالباً از سیستم‌های امنیتی بهره می‌گیرند تا کار بران را در مقابل هرز نامه‌ها محافظت نمایند. هم چنین، این امکان وجود دارد که یک ایمیل را به عنوان هرز نامه گزارش نمود تا بدین ترتیب ایمیل‌هایی که از آی ‌پی یا آی‌ دی مربوطه ارسال می‌شوند مسدود گردند.

 

تهدیدات ناشی از بد افزارها

یکی از آزار دهنده‌ترین مشکلات مرتبط با اینترنت قابلیت نفوذ آسان بد افزارها به کامپیوترهای ما می‌باشد. کار بران اینترنت اغلب در معرض حملات ویروسی قرار می‌گیرند، حملاتی که به کامپیوترها و فایل‌های مهم آنها آسیب وارد می‌کنند. برنامه‌های ویروسی نا معلوم و نا مشخص هستند و ممکن است تنها با کلیک بر روی یک لینک به ظاهر بی خطر فعال گردند. کامپیوترهای متصل به اینترنت در برابر حملات ویروسی که آی ‌پی‌ها را هدف قرار می‌دهند بسیار آسیب پذیر هستند. چنین حملاتی ممکن است به از کار افتادن کامل کامپیوتر بیانجامند.

انواع ویروس های اینترنتی

ویروس‌های اینترنتی دارای سه نوع هستند. نوع اول ویروس‌ها بر روی فایل‌ها تأثیر می‌گذارند و مستقیماً یک فایل مشخص را هدف قرار می‌دهند. نوع دوم ویروس‌ها به سیستم و فایل‌های بوت قبل راه ‌اندازی آسیب می‌زنند. این امر می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد، زیرا به شکل مؤثری از راه ‌اندازی مجدد کامپیوتر جلو گیری می‌نماید. نوع سوم ویروس‌ها با نام ویروس‌های کلان شناخته می‌شوند. این ویروس‌ها رایج‌ترین و در عین حال بی خطرترین نوع ویروس به شمار می‌روند. ویروس‌های کلان صرفاً به تغییر مواردی هم چون نمادهای موجود در فایل‌های متنی مبادرت می‌ورزند. ویروس‌هایی که می‌توانند تکثیر و گسترش یابند با عنوان کرم‌های کامپیوتری شناخته می‌شوند. ویروس‌هایی که در نقاب برنامه‌ی دیگر تغییر چهره می‌دهند تروجان نام دارند.

 

محتوای نا مناسب گروه‌های سنی

محتوای نا مناسب گروه‌های سنیپورنوگرافی و محتوای نا مناسب گروه‌های سنی شاید بزرگ‌ترین عیب اینترنت باشد. بدترین این موارد در واقع تصاویر جنسی مربوط به افراد نا بالغ است که در عمق اینترنت به وفور یافت می‌شوند. در واقع فقدان کنترل بر توزیع محتوای پورنوگرافی و دست رسی نامحدود به این محتوا برای کودکان مضر و زیان‌ آور است. تنها کاری که والدین می‌توانند انجام دهند این است که سایت‌های زیان‌آور را مسدود نمایند و بر سایت‌های مورد مشاهده‌ی فرزندان خویش نظارت نمایند.

 

محتوای پورنوگرافی

محتوای پورنوگرافیمحتوای پورنوگرافی نه تنها در اکثر جوامع غیر قابل قبول هستند، بلکه در برخی جوامع ممنوع نیز گردیده‌اند. اینترنت بار گذاری محتوای تکان دهنده را به قدری آسان ساخته است که کار بر ممکن است به طور نا خواسته با واژگان و تصاویر نا مناسب مواجه گردد.

 

انزوای اجتماعی، چاقی، و افسردگی

اینترنت خوب است یا بدبزرگ‌ترین مشکل برخورداری از اینترنت قابلیت ایجاد شکاف میان دنیای واقعی و دنیای مجازی است. دنیای مجازی اغلب می‌تواند به قدری جذاب و فریبنده به نظر رسد که کار بر پس از این که مجذوب آن شد دیگر باز گشت به زندگی واقعی برایش ترسناک و تشویش‌ آور باشد.

 

اعتیاد آوری هر چیزی که به اینترنت مربوط است

اینترنت خوب است یا بدهر چیزی که به اینترنت مربوط باشد می‌تواند اعتیاد آور باشد. از جمله‌ی این موارد می‌توان به گشت و گذار بیش از حد در اینترنت، قمار بازی آنلاین، شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های اینترنتی اشاره نمود. در حال حاضر کلینیک‌ها و دکترهای روان پزشکی هستند که مشخصاً در زمینه بر طرف نمودن مشکلات مرتبط با اینترنت خدمات ارائه می‌دهند. اعتیاد اینترنتی باعث بروز مسائل جسمی و روحی می‌شود و این مسائل اگر مورد توجه قرار نگیرند می‌توانند به بیماری تبدیل گردند. نکته‌ی طنز آمیز این که در عین حال که به آسانی می‌توان از پشتیبانی‌های آنلاین فراوان در زمینه‌ی بیماری برون ‌هراسی بهره‌‌مند گردید اما اینترنت به خودی خود می‌تواند علت یا انگیزه بروز این بیماری شود.

 

اینترنت و سلامت – چاقی

 

اینترنت خوب است یا بد

رابطه‌ی میان اینترنت و چاقی به آسانی قابل فهم است. هر چه که فرد مدت زمان بیشتری در مقابل کامپیوتر بنشیند مدت زمان کمتری به انجام ورزش می‌پردازد. افسردگی نیز در انتهای فهرست طولانی عوارض جسمی و عاطفی ناشی از اینترنت قرار می‌گیرد. از آن جا که همه‌ی مشکلات به شکلی عمیق با یک دیگر و با اینترنت در ارتباطند در نتیجه ابتلای افراد به مشکلات چندگانه امری غیر معمول قلم داد نمی‌گردد. مطالعات و پژوهش‌های اخیر به اندازه‌ی کافی به بررسی عمقی مسائل مربوطه پرداخته و استفاده‌ی اجباری از اینترنت را از استفاده افراطی از آن متمایز ساخته‌اند. به علاوه، به لطف تلفن‌های همراه هوشمند گفتگوی تصویری چهره به چهره در مقایسه با گفتگوی آنلاین به ظاهر امری خارق ‌العاده محسوب می‌شود.

 

 

حالا اینترنت خوب است یا بد

اینترنت خوب است یا بدبنا بر این، حتی با این که اینترنت از این قابلیت برخوردار است تا زندگی ما را ساده‌تر و راحت‌تر سازد در عین حال از قدرت ایجاد ویرانی نیز برخوردار است. تأثیر گذاری اینترنت بر ما اکثراً از طریق انتخاب‌هایی که به صورت آنلاین انجام می‌دهیم صورت می‌پذیرد. ما با استفاده‌ی سنجیده از اینترنت می‌توانیم قابلیت‌های نا محدود اینترنت را مهار نموده و از تأثیرات نامطلوب آن فاصله گیریم.

 

منابع: مطلب اینترنت خوب است یا بد

برگرفته از سایتهای – راسخونویکی پدیا تبیان

ویرایش: حسین اقلیمیا

اینترنت خوب است یا بد
4.7 (93.33%) از 9 رأی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید