اهدای خون آری یا نه؟

اهدای خون آری یا نه؟

اهدای خون آری یا نه؟

اهدای خون آری یا نه؟  – از دست دادن خون می‌تواند مرگبار باشد، از این رو بسیاری به طور داوطلبانه نیم لیتر خون خود را به کسانی اهدا می‌کنند که به این مایع حیاتی نیاز دارند،‌ اما اینکار تغییراتی در سیستم قلبی-عروقی انسان ایجاد می‌کند.

 اهدای خون آری یا نه

اهدا کننده نیم لیتر از خون خود را به فرد نیازمند می‌دهد

براساس گزارش یورونیوز، اهدای خون درحال حاضر به این شکل صورت می‌گیرد که اهدا کننده نیم لیتر از خون خود را به فرد نیازمند می‌دهد. این عمل فشار خون اهداکننده را به صورت موقت کاهش می‌دهد، زیرا کاهش حجم خون از فشار آن می‌کاهد.در یونان و هند باستان و همچنین در اسپانیای قرون وسطی اهدای خون کاری رایج بود،‌ البته این کار به شکل حجامت و با هدف تعادل گردش خون مختل شده انجام می‌گرفت.

اهدای خون آری یا نه؟

گفته می‌شود که اهدای منظم خون از طرف افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند در طولانی مدت باعث کاهش فشار خون شده و نیز کمتر به بیماری قلبی دچار می‌شوند؛ البته علم پزشکی این دو مورد را هنوز به طور قاطع تایید نکرده است.

 

جزئیات علمی خون

در یک میلی لیتر خون حدود پنج میلیارد گلبول قرمز، ۲۰۰ میلیون سلول خونی و پنج تا ده میلیون سلول گلبول سفید وجود دارد. به این ترتیب در جریان اهدای خون تنها خون نیست که اهدا می‌شود، بلکه مقدار زیادی از سلول‌های خونی نیز از بدن فرد خارج شده و منتقل می‌شود و به این ترتیب سطح آهن موجود در خون اهداکننده کاهش می‌یابد.

اهدای خون آری یا نه؟

اگرچه وجود آهن به عنوان مرکز انتقال اکسیژن در سلول‌های قرمز خون حیاتی است، اما افزایش آهن در خون نیز می‌تواند به گرفتگی دیواره رگ‌ها منجر شود و همچنین اگر سطح آهن خون اهداکننده پایین باشد باید ازداروهای کمکی افزایش دهنده آهن خون استفاده کند.در واقع اهدای خون می‌تواند عوارض جانبی ناخوشایندی نیز داشته باشد. اختلال در سیستم گردش خون به واسطه کاهش حجم خون در رگ‌ها می‌تواند به سرگیجه یا غش منجر شود از این رو اهدا کننده بلافاصله پس از اهدای خون ماده غذایی مصرف می‌کند تا قند خون بالا رود.

 

اهدای خون آری یا نه؟

به طور کلی پس از اهدای خون در بدن این تغییرات رخ می‌دهند:

۲۰ دقیقه پس از اهدای خون، گردش خون بار دیگر نظم خود را می‌یابد.
۲۴ ساعت پس از اهدای خون، مقدار از دست رفته خون جبران می‌شود.
۴۸ ساعت پس از اهدای خون پروتئین موجود در خون کامل می‌شود.
دوهفته پس از اهدای خون گلبول‌های حذف شده جایگزین می‌شوند.

هشت هفته پس از اهدای خون آهن از دست رفته در مردان به تعادل کامل می‌رسد. تعادل آهن خون در زنان می‌تواند تا ۱۲ هفته پس از اهدای خون طول بکشد. این زمان برای گیاهخواران طولانی‌تر است.

اهدای خون آری یا نه

به این ترتیب از آنجا که نیاز به بازسازی آهن در مردان به زمان کمتری نیاز دارد، آنها می توانند سالانه ۶ بار و زنان تنها چهار بار خون اهدا کنند. در چنین شرایطی، هم اهداکننده و هم گیرنده خون از این امر استفاده می‌برند.

 

اهدای خون آری یا نه

منبع: همشهری آنلاین

اهدای خون آری یا نه؟
5 (100%) از 5 رأی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید