اجتماع مبارزه با تروریسم در ریاض عربستان

اجتماع مبارزه با تروریسم در ریاض عربستان

اجتماع مبارزه با تروریسم در ریاض عربستان

اجتماع مبارزه با تروریسم در ریاض عربستان -وزیران دفاع موسوم به ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم در بیست و ششم ماه جاری در ریاض با شعار “مؤتلفان ضد تروریسم” با همکاری وزیران دفاع چهل و یک کشور در ریاض جمع شدند.

 

محمد بن سلمان

ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم در بیست و ششم ماه جاری در ریاض با شعار «مؤتلفان ضد تروریسم» با همکاری وزیران دفاع چهل و یک کشور به همراه نمایندگی های بین المللی و ماموران رسمی از کشورهای حامی و دوست (به زعم عربستان، کشورهای دوست) بعضی افراد سیاسی معتمد از کشور عربستان سعودی در ریاض جمع شدند.

 

تثبیت همکاری ها و ادغام مشارکت

به گزارش خبرگزاری عربستان سعودی (واس) هدف این اجتماع تثبیت همکاری ها و ادغام مشارکت در میان کشورهای عضو در اجتماعی است که با عنوان ائتلاف اسلامی نظامی برای مبارزه با تروریسم خوانده می شود. این اجتماع شامل چهل و یک کشور اسلامی برای همکاری و داشتن وحدت رویه برای مبارزه با افراطی گری و تروریسم و تکمیل تلاش های سایر کشورها تعریف شده است.

 

 

لازم به ذکر است که مرکز این ائتلاف پیش از سه سال پیش تأسیس شده بود و به گزارش داد خبرگزاری عربستان سعودی این ائتلاف به مانند بستری سازمانی برای ارائه پیشنهادات و بحث در چارچوب حاکمیت شفاف برای تسهیل همکاری بین کشورهای عضو، پشتیبانی از اجرای ابتکارات فکری و رسانه ای و مبارزه با تامین مالی تروریستی و نظامی عمل خواهد کرد.

 

عربستان سعودی اعلام کرده است که تشکیل ائتلاف اسلامی نظامی از چهل و یک کشور برای مبارزه با تروریسم بوده و این خبرگزاری بیانیه مشترک صادر شده از سوی ریاض را درباره تشکیل این ائتلاف منتشر کرده است.اجتماع مبارزه با تروریسم در ریاض عربستان

 

در این بیانیه آمده است که : «از آنجا که تروریسم و جرائم مشابه آن نقض آشکار و خطرناک و جدی کرامت انسان و حقوق بشر است و از جمله حقوق انسان، حق زندگی، حق امنیت و… است و نیز اقدامات فساد انگیز و تروریسم به هیچ وجه قابل توجیه نیستند و بنابراین باید با هر وسیله ای با این ها مقابله کرد.»نکته بسیار مهم دیگر همکاری دیرینه عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی است که چند ماهی است با افتخار علنی شده است.

 

کشورهای عضو این ائتلاف از سوی عربستان سعودی انتخاب شده اند و عبارتند از: اردن، امارات متحده عربی، پاکستان، بحرین، بنگلادش، ترکیه، چاد، توگو، تونس، جیبوتی، سنگال، سودان، سیرالئون، سومالی، گابون، غنا، بنین، فلسطین، جمهوری کومور، قطر، ساحل عاج، کویت، لبنان، مالدیو، مالی، مالزی، مصر، مغرب، موریتانی، نیجر، نیجریا، یمن.

 

این اجتماع با سخنرانی ولیعهد عربستان سعودی، محمد بن سلمان آغاز شد. او گفت: «امروز ما سیگنالی قوی با هدف همکاری برای مبارزه با تروریسم اعلام می کنیم.» وی همچنین افزود: « چندین طرح ابتکاری در مبارزه با تروریسم در اطلاعیه نهایی اعلام خواهد شد.»

 

وی تأکید که «تروریسم صورت حقیقی اسلام را مشوه کرده است و ما اجازه نخواهیم داد که دینمان مشوه شود و غیرنظامیان را در کشورهای مسلمان ترور کنند.»اجتماع مبارزه با تروریسم در ریاض عربستان

 

شرکت کنندگان در این اجتماع، در ابتدای مجلس عکس های یادگاری را با حضور محمد بن سلمان گرفتند. فرمانده نظامی ائتلاف اسلامی ضد تروریسم افسر رحیل شریف گفت: «گروه های تروریستی سعی می کنند کارهای خشونت آمیزشان را زیر پرچم اسلام انجام دهند ..

 

 مبارزه با ترور بسیار پیچیده شده است و نیروهای انتظامی نیاز به آمادگی ویژه ای برای مبارزه با ترور دارند و داشتن رویکردی جامع برای مبارزه با تروریسم ضروری است ...اجتماع مبارزه با تروریسم در ریاض عربستان

 

این ائتلاف برای حذف منابع مالی تروریسم از طریق افزایش توانایی های اطلاعاتی و ایجاد مکانیسم حمایت میان کشورهای شرکت کننده تلاش خواهد کرد» و نیز ،«این ائتلاف برای ایجاد ظرفیت در کشورهای عضو برای مبارزه با تروریسم از طریق تمرین مشترک ایجاد شده ست.»اجتماع مبارزه با تروریسم در ریاض عربستان

 

وزیر رسانه اردن از رسانه های معتدل خواست تا دروغ های تروریست ها را و اتهامات آنان را منعکس نکنند»همچنین وزیر دفاع کویت در این اجتماع بر نیاز به محافظت از جوامع در برابر خطرات ناشی از ترور و نیاز به همبستگی و همکاری بین کشورها برای مبارزه با تروریسم تأکید کرد.»

 

رئیس هیئت پاکستانی گفت «تجارب اسلام آباد در مبارزه با تروریسم، پاکستان را قادر می سازد تا به تقویت تجارب اکثر کشورهای جهان اسلام کمک کند.»

 

وزیر هیأت مصری، ژنرال توحید توفیق نیز تأکید کرد که «اهمیت مبارزه علیه تروریسم _که از طریق مرزها گسترش می یابد و _نیاز به هماهنگی بین کشورها دارد» او به اراده برای مبارزه علیه تروریسم اشاره کرد. وی گفت : «تروریسم به دنبال نابودی دولت ها و ایجاد اختیارات و مأموریت های خویش است».

 

وی همچنین به این نکته اشاره کرد که «ضعف و سقوط موسسات خلایی است که گروه های تروریستی از آن سوء استفاده می کنند.» او اظهار داشت: «بعضی کشورها پایگاه های امنی برای گروه های تروریستی فراهم کرده اند»، وی افزود: «تلاش هایی صورت می گیرد تا تروریسم را به دین مرتبط کنند» او همچنین گفت به تلاش های عربستان سعودی برای مبارزه با تروریسم احترام می گذارد و او را یاری می کند.

 

لازم به ذکر است که برنامه هایی که در چهارچوب ائتلاف اسلامی نظامی برای مبارزه با ترور مطابق سیاست های هر کشور تعریف می شود و «بدون ایجاد اختلال در حاکمیت کشورهای عضو ائتلاف انجام می شود. محورهای این ائتلاف شامل موارد زیر است: « حوزه فکری، حوزه رسانه ای و مبارزه با تأمین مالی تروریسم، حوزه نظامی، هماهنگی برای عملیات نظامی برای مبارزه با ترور در کشورهای عضو، میسر ساختن عملیات تبادل اطلاعات نظامی به صورت امن، و تشویق اعضا برای ایجاد نیروهای نظامی برای مبارزه با تروریسم برای جلوگیری از خشونت و حملات تروریستی »

 

اشاره به این نکته ضروری است که افراد اقدام کننده برای انفجار دو برج تجاری در آمریکا هویت سعودی داشته اند و این اجتماع در حالی برگزار شد که عربستان سعودی و تعدادی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به گروه‌های تروریستی فعال در سوریه، عراق و کشورهای دیگر کمک‌های مختلف کرده و می کنند.

عربستان سعودی در حالی این اجتماع را برگزار کرده و ادعای مبارزه با تروریسم دارد که در دو سال اخیر بدون هیچ مجوزی به کشور مظلوم یمن حمله کرده‌است. در طی این مدت زیرساخت‌های این کشور و غیر نظامیان را هدف بمباران قرار داده است. وضعیت در کشور یمن به شکل فاجعه‌ای انسانی بدل شده است. تحریم این کشور و عدم اجازه برای انتقال غذا و دارو به این کشور باعث شده تا میلیون‌ها یمنی از زن و مرد و پیر و جوان در برابر بیماری‌های واگیردار از جمله وبا قرار دارند و گرسنگی و سوء تغذیه کودکان بیداد می کند‌‌. سکوت رسانه‌ای که در برابر این ظلم‌ها در جهان حاکم است دلیل دیگری بر نوعی هماهنگی میان ظالمان جهان است.

نکته بسیار مهم دیگر همکاری دیرینه عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی است که چند ماهی است با افتخار علنی شده است. پس سوالی که باقی می‌ماند اینست که چگونه کشوری مانند عربستان سعودی که دستانش آلوده خون میلیون‌ها بیگناه است می تواند ادعای مبارزه با تروریسم بکند؟؟

 

 

منبع: موسسه تبیان

اجتماع مبارزه با تروریسم در ریاض عربستان

اخبار ایران و جهان

همین خبر در گوگل

اجتماع مبارزه با تروریسم در ریاض عربستان
5 (100%) از 1 رأی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید